74.Прийоми аудиту.
Метод аудиторського контролю - це сукупність методичних
прийомів контролю процесів розширенного відтворення суспільно необхідного
продукту і додержання його закнодавчого і нормативно - правового регулювання в
умовах ринкової економіки.
Загальнонаукові методичні прийоми дослідження грунтуються на методах філософії
і включають:
Аналіз - прийом дослідження, який включає вивчення предмета уявним або практичним розчленуванням його на складові об"єкти. Кожну з виділених частин аналізують в межах одного цілого.
Синтез - прийом вивчення об"єкта в цілісності в єдності і взаємозв"язку його частин (контроль виконання договорів на поставку продукції).
Індукція - прийом дослідження, при якому загальний висновок про прикмети множини елементів об"єкта складають на основі вивчення не всіх прикмет, а лише частини елементів цієї множини.
Дедукція - досліджують стан об"єкта в цілому, а потім його складових елементів, тобто висновки від загального до окремого.
Аналогія - прийом наукових висновків, завдяки якому досягають пізнання одних об"єктів на основі подібності їх з іншими.
Моделювання - прийом наукового пізнання, щор грунтується на на зміні об"єкта, явища, які вивчають, на їх аналог, модель, що має істотні прикмети оригіналу.
Абстрагування - прийом відоволікання. наприклад, перевіряють стан контролю трудової дисципліни в окремих підрозділах підприємства, і абстрагуючись роблять висновки в цілому).
Конкретизація - дослідження об"єктів у всій їх різнобічності. При цьому досліджують стан об"єктів за певними конкретними умовами існування їх та розвитку, виявлення у процесі контролю непродуктивних витрат за місцями їх утворення.
Системний аналіз - вивчення об"єкта дослідження як сукупності елементів, що утворюють систему, передбачає оцінку поведінки об"єктів, як системи з усіма факторами.
Функціонально - вартісний аналіз - вивченя об"єктів на стадії інженерної підготовки виробництва, яка вимагає проектування складних систем у процесі дослідження функціонування їх (проектування і оцінка економічної ефективності технололгічних процесів.
Специфічні методичні прийоми включають:
- Підтвердження — полягає в одержанні письмової відповіді від клієнта або третіх осіб з метою підтвердження точності інформації (наприклад, підтвердження дебіторської заборгованості).
- Спостереження—дає можливість одержати загальну характеристику можливостей клієнта на підставі візуального огляду.
- Обстеження — особисте ознайомлення з предметом дослідження. Наприклад, обстеження місць зберігання продукції, запасів тощо.
- Опитування — це одержання письмової або усної інформації від клієнта або про клієнта.
- Інспекція
-Запит
- Аналітичний огляд та аналітичні процедури:
Аналітичні процедури застосовуються в 3-х видах:
Процедури перевірки по суті;
Виявлення і дослідження надзвичайних статей
На стадії завершення аудиту – аналіз показників фін. Діяльності
Метод вивчення та узагальнення. Сюди відносять такі прийоми як: аудиторська вибірка, анкетування, тестування, підрахунок, експертиза.
Інші.
Є низка прийомів документального контролю:
Нормативно-правова;
Формальна перевірка документів
Арифметична
Експертна
Зустрічна
Логічна
Контрольні порівняння
Перевірка правильності кореспонденції рахунків і перенесення даних з документів в облікові регістри.
75.Специфічні прийоми (факт. контроль і документ. контроль).
Розподіл контролю на документальний і фактичний носить в певній мірі умовний характер тому що в основі цього розмежування лежать різноманітні джерела даних.
Так, джерелами інформації для документального контролю служать: первинні документи, регістри бухгалтерського обліку; бухгалтерська, статис-тична і оперативно-технічна звітність, норма-тивна, проектно- конструкторська, технологічна та інша документація.Фактичний контроль базується на вивченні фактичного стану об'єктів, що перевіряються, за даними їх огляду в натурі (перерахунку, зважування, лабораторного аналізу і т.д.), він не може бути всеосяжним через безперервність господарських операцій.
До фактичного контролю належать – перевірка операцій в натурі, контрольні заміри, дослідження операцій на місці, експертний лабораторний аналіз, контрольний запуск сировини і матеріалів, отримання письмових пояснень
До документального контролю – нормативно-правова перевірка, формальна, арифметична, експертна, зустрічна перевірка документів, логічна перевірка, контроль порівняння, перевірка правильності кореспонденції рахунків і перенесення даних з документів у облікові регістри.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
75 76 77 78 79 80 81 82 83 Наверх ↑